كدخبر: ۱۰۱۴۸
تاريخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
مدیر جهاد کشاورزی لاهیجان :
کنترل بیولوژیک آفت ساقه خوار برنج در لاهیجان اجرا شد
مدیر جهاد کشاورزی لاهیجان گفت: عملیات کنترل بیولوژیک آفت ساقه خوار برنج با استفاده از زنبور تریکوگراما در یک هزار و 650 هکتار از اراضی شالیکاری این شهرستان اجرا شده است.
جلال ملاجعفری عصر چهارشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: عملیات کنترل بیولوژیک آفت ساقه خوار برنج با استفاده از زنبور تریکوگراما از اوایل خرداد ماه شروع و تاکنون در سه نوبت جهت کنترل نسل اول و دوم آفت ساقه خوار برنج رهاسازی شده است و این طرح در مرحله پایانی قرار دارد.


وی ادامه داد: در این عملیات در هر نوبت یکصد عدد تریکوکارت یک صدم گرمی که بطور میانگین حاوی 600تا 700تخم می باشند ، رهاسازی می شوند .

ملاجعفری خاطرنشان کرد: قیمت یکصد عدد تریکوکارت 154هزار ریال است که 84 هزار و 700ریال آن توسط دولت و بصورت یارانه ای و 69 هزار و 300ریال آن سهم شالیکاران است که توسط کشاورزان پرداخت می شود.

وی اظهار داشت: علاوه بر این عملیات ، اجرای کنترل بیولوژیک آفت شپشک آرد آلود در پنج هکتار از باغ های چای و 2 هکتار از باغ های مرکبات شهرستان توسط حشره کفشدوزک بنام کریپتولموس پیش بینی شده است .

ملاجعفری یادآور شد: برای کنترل بیولوژیک شپشک آرد آلود در باغ های مرکبات، یک هزار عدد و در باغ های چای یک هزار و 500 عدد سوسک (کفشدوزک) به ازای هر هکتار رهاسازی خواهد شد.

سطح زیرکشت برنج لاهیجان 23 هزار و 816 هکتار است و در این شهرستان بیش از یکصد هزار تن شلتوک و حدود 70هزار تن برنج سفید تولید که معادل 10درصد برنج تولیدی استان گیلان را شامل می شود.
نام:
ايميل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"