كدخبر: ۱۰۱۲۶
تاريخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۶
send ارسال به دوستان
print نسخه چاپي
به بهانه اقدام شایسته از سوی شهرداری لاهیجان :
چه کسی آفریننده نقاشی ها بر روی دیوار های لاهیجان بوده است ؟
اقدامی شایسته از سوی شهرداری لاهیجان با همراهی قلم توانای معصومه حسین پور، نقاش لاهیجانی، که طی آن با آفرینش نقاشی های دیواری و رنگ آمیزی المان ها و مبلمان شهری، لاهیجان رنگی تازه به خود گرفته است
اختصاصی " لاهیگ " ( گزارش : فاطمه سنبلی ) / در میان جهان هفت هنر، نقاشی،این هنر ارتباطی بین انسان‌ها، عمری به اندازه شش برابر زبان نوشتاری دارد. زمانی تنها راه ارتباطی بین انسان‌ها، اشکال کشیده شده روی دیواره غارها بوده است. حالا هزاران سال از آن زمان گذشته و آن غارنگاری ها، با گسترش شهرنشینی،جای خود را به نقاشی خیابانی داده است. مجالی تا شهرنشینان در هیاهوی ماشین و آهن، چشم را نوازش و روح را تلطیف کنند.

این هنر، تداعی کننده رنگ، بوم و قلم‌مو است. اما این بار نه یک بوم سفید، که شهر لاهیجان، مثل یک بوم بزرگ، عرصه هنرنمایی های یک بانوی هنرمند می شود.

اقدامی شایسته از سوی شهرداری لاهیجان با همراهی قلم توانای معصومه حسین پور، نقاش لاهیجانی، که طی آن با آفرینش نقاشی های دیواری و رنگ آمیزی المان ها و مبلمان شهری، لاهیجان رنگی تازه به خود گرفته است.
معصومه حسین پور، فارغ التحصیل از دانشگاه هنر و معماری کاشان، در گفتگو با لاهیگ، از تجربه زندگی در خانواده ای هنرمند می گوید. اینکه چگونه با کمک و تشویق مادر خود، با عضویت در انجمن خوشنویسان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان، به طور جدی پا به دنیای هنر گذاشت. بعد از اتمام تحصیلات آکادمیک، با ثبت آموزشگاه هنرهای سنتی نارنگ و ترنگ در لاهیجان، همراه با یکی از دوستانش، مجال تازه ای یافت برای آزمودن هر آنچه در دوران تحصیل آموخته بود. در کنار فعالیت های آموزشگاه، با پیشنهاد و مساعدت ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان، اقدام به راه اندازی مجدد انجمن هنرهای تجسمی اداره نمود. به پیشنهاد شهرداری لاهیجان، نقاشی و رنگ آمیزی المان قوری پارک بعثت(باغ ملی) در سال ۸۷، به این بانوی هنرمند سپرده شد که اولین تجربه وی در زمینه نقاشی شهری بود.

از آن پس، معصومه حسین پور با همراهی همسر هنرمند خود، در ده سال اخیر بسیاری از پروژه های نقاشی شهری در شهرستان های استان گیلان از جمله کلاچای، چابکسر، لنگرود، رانکوه، لاهیجان، سیاهکل، آستانه و شلمان را عهده دار شدند. این زوج نقاش در حال حاضر با مجموعه های مختلف دولتی و خصوصی در زمینه نقاشی شهری همکاری می کنند که اوج هنر این زوج هنرمند در شهر لاهیجان با همراهی شهرداری این شهر چشم نوازی می کند .


تلاش برای احیای المان ها و استفاده از نمادهای منطقه ای و تاریخی، از عمده اهداف این هنرمند است. نمونه آن را می توان در نقاشی سفالینه های کشف شده بر دیوار ورودی شهر رانکوه از توابع شهرستان املش دید. این هنرمند بر آن است تا در دیوارنگاری های خود عناصر فرهنگی و بومی استان را تصویر کند. که می توان به نقاشی چادر شب های منطقه شرق گیلان و نیز نقاشی سه بعدی خانه های روستایی اشاره کرد.

تصویرگری آثار و بناهای تاریخی و طبیعی مناطق مختلف گیلان، از دیگر کارهاست که نمونه آن را می توان  بر دیوار اداره راهنمایی و رانندگی شهر لاهیجان (تصویر پل خشتی لاهیجان و نیز تالاب سوستان) دید که با استقبال شهردار و مجموعه مدیریت شهری لاهیجان در لاهیجان اجرا شد.

این بانوی هنرمند همچنین عهده دار ریاست اتحادیه فرش دستباف لاهیجان در ده سال گذشته بوده است.

در ادامه شما را به دیدن اثار این هنرمند دعوت می کنیم :